BM10B-PASS-1-TFT(LF)(SN)
Manufacturer
JST
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BM10B-PASS-1-TFT(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:PA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Locking Ramp
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.350" (8.89mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:250V