BM14B-SRSS-TB(LF)(SN)
Description
CONN HEADER SMD 14POS 1MM
DataSheet
BM14B-SRSS-TB(LF)(SN) PDF
Type Description
Series:SH/SR
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:14
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.167" (4.25mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:50V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 20POS 3MM
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM