2011-2X40G00SD025B
Manufacturer
Oupiin
VIGOR # :
Description
PIN HEADER, DOUBLE ROW, 80 PIN,
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
2011-2X40G00SD025B PDF
Type Description
Series:2011
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:80
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.457" (11.60mm)
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A