804-V3-048-6B-002101
Manufacturer
Preci-Dip
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
804-V3-048-6B-002101 PDF
Type Description
Series:802
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:48
Number of Rows:3
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Press-Fit, Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.141" (3.60mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.378" (9.60mm)
Insulation Height:0.272" (6.91mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Bronze
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:150VDC