800-V3-031-40-001101
Manufacturer
Preci-Dip
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD R/A 31POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
800-V3-031-40-001101 PDF
Type Description
Series:800
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:31
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.191" (4.85mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:150VDC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 61POS 2.54MM