BC020-02-A-0200-0300-L-G
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
2POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SIL
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BC020-02-A-0200-0300-L-G PDF
Type Description
Series:BC020
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.236" (6.00mm)
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact