BC034-06-A-V-0150-L-C
Description
6POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, SM
DataSheet
BC034-06-A-V-0150-L-C PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:6
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:250VAC/DC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 29POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 31POS 2.54MM
CDLB-0-8711-9933-I
CDLB-0-8711-9933-I
LONG BODY PMI RND .230" LED 28V
FTLF1421P1BCL
FTLF1421P1BCL
TXRX OPT SFP 2 GB/S 1310NM
BC034-06-A-V-0150-L-C
BC034-06-A-V-0150-L-C