PC200HSM-02-S-04-T-S-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
TERMINAL STRIP HEADER
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
PC200HSM-02-S-04-T-S-LF PDF
Type Description
Series:PC200HSM
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.420" (10.67mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:-
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):7.9A