BH010-10-C-0850-0840-0573-G
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 10POS 3.96MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BH010-10-C-0850-0840-0573-G PDF
Type Description
Series:BH010
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.125" (3.18mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):7.9A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
GBC08DAAN
GBC08DAAN
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM
BH010-10-C-0850-0840-0573-G
BH010-10-C-0850-0840-0573-G
CONN HEADER SMD 10POS 3.96MM
VE-15K5
VE-15K5
WASHDOWN SCALES (IP68)
CDRH3D23NP-330MC
CDRH3D23NP-330MC
FIXED IND 33UH 600MA 381 MOHM
5500-476K
5500-476K
FIXED IND 47MH 170MA 33.7 OHM