BC020-08-A-0200-0300-L-G
Description
8POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SIL
DataSheet
BC020-08-A-0200-0300-L-G PDF
Type Description
Series:BC020
Package:Box
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:8
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.236" (6.00mm)
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:250VAC/DC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 10POS 2.5MM
CONN HEADER VERT 66POS 2.54MM
SiT3373AI-2E2-28NH256.000000T
SiT3373AI-2E2-28NH256.000000T
XTAL OSC VCXO 256.0000MHZ LVDS
BC020-08-A-0200-0300-L-G
BC020-08-A-0200-0300-L-G
MKJ1C7W7-10BA
MKJ1C7W7-10BA
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER