BC020-03-A-0200-0300-L-G
Description
3POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, SIL
DataSheet
BC020-03-A-0200-0300-L-G PDF
Type Description
Series:BC020
Package:Box
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:3
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:0.236" (6.00mm)
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact