BC034-02-A-V-0150-L-C
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
2POS 1.0MM PITCH HEADER, SIL, SM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BC034-02-A-V-0150-L-C PDF
Type Description
Series:BC034
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.059" (1.50mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.059" (1.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact