M22-2200246
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M22-2200246 PDF
Type Description
Series:M22
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Kinked Pin, Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.240" (6.10mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):2A per Contact
Voltage Rating:100V