M80-5022042
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M80-5022042 PDF
Type Description
Series:Datamate J-Tek
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post:Tin-Lead
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:Keying Slot, Mating Flange
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2.2A
Voltage Rating:800V