M30-6100346
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 3POS 1.25MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M30-6100346 PDF
Type Description
Series:M30
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:3
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:80.0µin (2.03µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:100V