BC032-03-A-2-0200-0200-L-B
Description
3POS 1.0MM PITCH PIN HEADER, TYP
DataSheet
BC032-03-A-2-0200-0200-L-B PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Positions:3
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.079" (2.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A