M50-3610842
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
DataSheet
M50-3610842 PDF
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:16
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.050" (1.27mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:1.00µin (0.025µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Thermoplastic
Features:Board Guide
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A
Voltage Rating:250V
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM
TSW-126-23-G-S
TSW-126-23-G-S
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 24POS 2.54MM
33328
1/4" DRIVE SOCKET, 6 POINT, 14.0
M50-3610842
M50-3610842
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
CA8B4,GY
CA8B4,GY
KEY FOB ABS GRAY 3.32"L X 1.87"W
3862D
3862D
76MM 14 FLUTE PLAST CUP CUP