G125-MV11005L1R
Description
CONN HEADER VERT 10POS 1.25MM
DataSheet
G125-MV11005L1R PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Tape & Reel (TR)
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:10
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HTSW-102-07-F-D
HTSW-102-07-F-D
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 4POS 3MM
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
G125-MV11005L1R
G125-MV11005L1R
CONN HEADER VERT 10POS 1.25MM
CJUDCAPIW-C
CJUDCAPIW-C
CAT6 UP/DOWN 45 DEGREE TG WIRECA
FT24C64A-ETR-T
FT24C64A-ETR-T
IC EEPROM 64KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP