M225-5205046
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M225-5205046 PDF
Type Description
Series:M225
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:50
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-In
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.130" (3.30mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.220" (5.60mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:118.1µin (3.00µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features:Mating Flange, Polarizing Key
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A