G125-MS15005L3P
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.25MM
DataSheet
G125-MS15005L3P PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Bulk
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:50
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact