G125-MS12005L0P
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
G125-MS12005L0P PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Strip
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Pick and Place, Solder Retention
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
929665-04-11-I
929665-04-11-I
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
BZW04-145B
BZW04-145B
TVS DO-15 145V 400W BI
G125-MS12005L0P
G125-MS12005L0P
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM