G125-MV13405L0P
Description
CONN HEADER VERT 34POS 1.25MM
DataSheet
G125-MV13405L0P PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Bulk
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:34
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact