BG301-04-A-0540-L-B
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD R/A 4POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BG301-04-A-0540-L-B PDF
Type Description
Series:BG301
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:4
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.213" (5.40mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PRPC033DBAN-M71RC
PRPC033DBAN-M71RC
CONN HEADER R/A 66POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 5POS 3.96MM
HIF3BB-50P-2.54W(63)
HIF3BB-50P-2.54W(63)
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
BG301-04-A-0540-L-B
BG301-04-A-0540-L-B