M20-8751042R
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M20-8751042R PDF
Type Description
Series:M20
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Breakaway
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:20
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.228" (5.80mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Features:Board Guide
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A per Contact