G125-MV21205L2P
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 12POS 1.25MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
G125-MV21205L2P PDF
Type Description
Series:Gecko
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions:12
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.049" (1.25mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Latch Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.177" (4.50mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.193" (4.90mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:8.00µin (0.203µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Features:Board Lock, Pick and Place
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):2A per Contact