M50-3630642R
Description
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM
DataSheet
M50-3630642R PDF
Type Description
Series:Archer M50
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.050" (1.27mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.118" (3.00mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.039" (1.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PBC02DFBN
PBC02DFBN
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 98POS 2MM
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
522N
522N
CUTTER SIDE OVAL FULL FLUSH 4.5"
M50-3630642R
M50-3630642R
CONN HEADER SMD 6POS 1.27MM
GD25Q16CTJGR
GD25Q16CTJGR
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOP
END FITTING 16 Z 3 MM