M300-MV30645M1
Manufacturer
Harwin
VIGOR # :
Description
CONN HEADER VERT 6POS 3MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
M300-MV30645M1 PDF
Type Description
Series:M300
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin, Power
Pitch - Mating:0.118" (3.00mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.118" (3.00mm)
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board or Cable
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Threaded
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.276" (7.00mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:29.5µin (0.75µm)
Contact Finish - Post:-
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Features:Mating Flange
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Green
Current Rating (Amps):10A