CI1502M1HR0-NH
Manufacturer
CviLux
VIGOR # :
Description
2 POS 1.50MM(.059) WIRE TO BOARD
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
CI1502M1HR0-NH PDF
Type Description
Series:CI15
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.059" (1.50mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:0.100" (2.54mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.148" (3.75mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:120.0µin (3.05µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Features:Solder Retention
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):1A (AC/DC)
Voltage Rating:50VAC
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN HEADER R/A 54POS 1.27MM
TSM-106-03-T-DV-P-TR
TSM-106-03-T-DV-P-TR
CONN HEADER SMD 12POS 2.54MM
FTMH-138-02-F-DH-K-TR
FTMH-138-02-F-DH-K-TR
CONN HEADER SMD R/A 76POS 1MM
CI1502M1HR0-NH
CI1502M1HR0-NH