CI2502P1V00-LF
Description
2 POS 2.50MM (.098) WIRE TO BOAR
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
CI2502P1V00-LF PDF
Part Status:Active
Connector Type:Header
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.098" (2.50mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Cable/Wire
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Fastening Type:Detent Lock
Contact Length - Mating:-
Contact Length - Post:0.134" (3.40mm)
Overall Contact Length:0.350" (8.89mm)
Insulation Height:0.232" (5.90mm)
Contact Shape:Circular
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:120.0µin (3.05µm)
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Features:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A
Voltage Rating:50VAC