BG301-06-A-0540-L-B
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
CONN HEADER SMD R/A 6POS 2.54MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
DataSheet
BG301-06-A-0540-L-B PDF
Type Description
Series:BG301
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Header, Cuttable
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Number of Positions Loaded:All
Style:Board to Board
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.213" (5.40mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.098" (2.50mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Contact Finish - Post:Gold
Contact Material:Copper Alloy
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features:Pick and Place
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Natural
Current Rating (Amps):3A per Contact