TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER-HORIZONTAL
DataSheet
TSHSCM-102-S-060-01-T-H-LF PDF
Type Description
Series:TSHSCM-1-H
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:2
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Shrouding:Unshrouded
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.060" (1.52mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.118" (3.00mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Post:Tin
Contact Material:Phosphor Bronze
Insulation Material:Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A