TSHCR-203-D-02-040-SD-T-LF
Description
TERMINAL STRIP HEADER
DataSheet
TSHCR-203-D-02-040-SD-T-LF PDF
Type Description
Series:TSHCR-2-SD
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Number of Positions:6
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Shrouding:Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.040" (1.02mm)
Contact Length - Post:-
Overall Contact Length:-
Insulation Height:0.169" (4.30mm)
Contact Material:Brass
Insulation Material:Polyamide (PA), Nylon
Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):2A