BC070-10-A-1-L-C
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
10POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, S
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BC070-10-A-1-L-C PDF
Type Description
Series:BC070
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:Flash
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.089" (2.26mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:250V
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4P,2MM,BB,REC,DRVT,2.7,0.76AU,TU
G125-FS11205L0R
G125-FS11205L0R
CONN RCPT 12POS 0.049 GOLD SMD
CONN SOCKET 46POS 0.1 GOLD PCB
1808YA250122JXRSP
1808YA250122JXRSP
CAP CER 1200PF 250V X7R 1808
ABS15M REG
ABS15M REG
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 1.5A ABS
BC070-10-A-1-L-C
BC070-10-A-1-L-C
CABLE FFC 33POS 1.25MM 2"