PC200S-02-S-04-T-LF
Description
TERMINAL STRIP SOCKET - SURFACE
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
PC200S-02-S-04-T-LF PDF
Type Description
Series:PC200S-04
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:2
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
Number of Rows:-
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):7.9A