BC065-20-A-L-D
Description
20POS 1.0MM PITCH SOCKET, SIL, T
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BC065-20-A-L-D PDF
Type Description
Series:BC065
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:20
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.039" (1.00mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Through Hole
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.083" (2.10mm)
Contact Length - Post:0.071" (1.80mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Gold
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):1A per Contact
Voltage Rating:250V