PC156S-02-S-04-T-LF
Description
TERMINAL STRIP SOCKET
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
PC156S-02-S-04-T-LF PDF
Type Description
Series:PC156S-04
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Socket
Contact Type:Female Socket
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.156" (3.96mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:-
Current Rating (Amps):7.9A
Voltage Rating:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN RCPT 13POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 3POS 0.1 TIN PCB R/A
CONN SOCKET 36POS 0.1 GOLD PCB
MASMBG36AE3
MASMBG36AE3
TVS DIODE 36V 58.1V DO215AA
PC156S-02-S-04-T-LF
PC156S-02-S-04-T-LF
TERMINAL STRIP SOCKET
CABLE ENTRY- BLIND PLUG
7203SPY1ZBE
7203SPY1ZBE
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V