
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 2047 |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Elevated Socket |
| Contact Type: | Female Socket |
| Style: | Board to Board |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Insulation Color: | Black |
| Insulation Height: | 0.535" (13.59mm) |
| Contact Length - Post: | 0.191" (4.85mm) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Mated Stacking Heights: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Features: | - |
| Current Rating (Amps): | 2A |
| Voltage Rating: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of 2047-2X13G00S3U is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD SMD
CONN RCPT 21POS 0.1 GOLD PCB
FAN AXIAL 397X74MM 230VAC WIRE
PCB SOCKET, DOUBLE ROW, 26 PINS,
CBL ASSY N TYPE PLUG-PLUG 3.3'
FXPC OS2 LD_UHD LD_UHD 5.5M