BK015-10-C-E
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
CONN RECEPT SMD 10POS 5.08MM
Catalog
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
DataSheet
BK015-10-C-E PDF
Type Description
Series:BK015
Package:Tube
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle
Contact Type:Female Socket
Style:Board to Board
Number of Positions:10
Number of Positions Loaded:All
Pitch - Mating:0.200" (5.08mm)
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Insulation Color:Black
Insulation Height:0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Contact Finish - Post:Tin
Mated Stacking Heights:-
Ingress Protection:-
Features:Pick and Place
Current Rating (Amps):7.9A per Contact