TBB-01-375-02-GR-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
TERMINAL BARRIER BLOCK
Catalog
Terminal Blocks - Barrier Blocks
DataSheet
TBB-01-375-02-GR-LF PDF
Type Description
Series:TBB-01-375
Package:Bulk
Part Status:Active
Terminal Block Type:Barrier Block
Number of Circuits:2
Number of Wire Entries:2
Pitch:0.375" (9.53mm)
Number of Rows:1
Current Rating (Amps):20A
Voltage Rating:300V
Wire Gauge:12-22 AWG
Top Termination:Screws
Bottom Termination:PC Pin
Barrier Type:2 Wall (Dual)
Features:-
Color:Green
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TB200-06QC6
TB200-06QC6
TERMINAL BLOCK
TBU-06-W3-CCS
TBU-06-W3-CCS
TERMINAL BLOCK, 6 POSITION
CONN TERM STRIP 3CIRC 0.315"
624 1666 0 01 RT
624 1666 0 01 RT
CRIMPING LOCATOR FOR DIE SET
TBB-01-375-02-GR-LF
TBB-01-375-02-GR-LF
TERMINAL BARRIER BLOCK
1508645W3
1508645W3
LED SLIDE T2 28V WHITE