EDSTLZ990/19
Description
TERM BLOCK HDR 19POS 5.08MM
DataSheet
EDSTLZ990/19 PDF
Type Description
Series:EDSTLZ990
Number of Positions:19
Positions Per Level:19
Number of Levels:1
Pitch:0.200" (5.08mm)
Header Orientation:45°
Plug Wire Entry:45°
Current - UL:-
Voltage - UL:300 V
Color:-
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK PLUG 1POS STR