EDSTL955/11
Manufacturer
On-Shore Technology, Inc.
VIGOR # :
Description
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5MM
Catalog
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
DataSheet
EDSTL955/11 PDF
Type Description
Series:EDSTL955
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:11
Positions Per Level:11
Number of Levels:1
Pitch:0.197" (5.00mm)
Header Orientation:Vertical
Plug Wire Entry:-
Termination Style:-
Mounting Type:Solder
Current - IEC:-
Voltage - IEC:-
Current - UL:-
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:-
Wire Gauge or Range - mm²:-
Color:-
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C