EDZ960/10
Description
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 7.62MM
DataSheet
EDZ960/10 PDF
Type Description
Series:EDZ960
Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:10
Positions Per Level:10
Number of Levels:1
Pitch:0.300" (7.62mm)
Current - UL:-
Voltage - UL:300 V
Wire Gauge or Range - AWG:12-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:2.5mm²
Color:Green
Operating Temperature:-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK HDR 8POS 90DEG 5.08MM
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 5MM
TERM BLOCK HDR 3POS 90DEG 5MM