
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 8 |
| Positions Per Level: | 8 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 180° |
| Termination Style: | Screw - Rising Cage Clamp |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | 16A |
| Voltage - IEC: | 450 V |
| Current - UL: | 12 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 14-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | - |
| Contact Mating Finish: | Nickel |
| Features: | Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of SH08-5,00 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
PLUG,SINGLE-ROW,STRAIGHT,GOLD,TH
TERM BLOCK HDR 6POS 90DEG 2.5MM
CONN PLUG 4A IDC 8POS 2.5MM
LED SBT90 RED 621NM 2SMD
TERM BLOCK PLUG 8POS 5MM
PILOT LIGHT 22 MM BLUE FIL 24V
CABLE ASSY A195 NM RSMA FEM