
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug for Unshrouded Header |
| Number of Positions: | 3 |
| Positions Per Level: | 3 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.197" (5.00mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | 90° |
| Termination Style: | Screw - Leaf Spring, Wire Guard |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | 10 A |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 16-30 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | 120°C |
| Contact Mating Finish: | Tin |
| Features: | Interlocking (Side) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 5000 |
Current price of SHS03-5,00 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 7.62MM
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.81MM
TERM BLOCK PLUG 3POS 5MM
FPGA, 224 CLBS, 4000 GATES
DIODE GEN PURP 400V 3A DO201AD
FXPC OM4 LC_DX LC_DX 2M