
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EDSTLZ960 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions: | 12 |
| Positions Per Level: | 12 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | - |
| Mounting Type: | Solder |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | - |
| Wire Gauge or Range - mm²: | - |
| Color: | - |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of EDSTLZ960/12 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5MM
5.08 MM TERMINAL BLOCK PLUG, VER
TERM BLOCK HDR 12POS 7.62MM
CABLE 2COND 20AWG WHITE 500'
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
RJI CORD 4XAWG22/7TRAILPUR 2XR