
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EDZ960 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions: | 16 |
| Positions Per Level: | 16 |
| Number of Levels: | 1 |
| Pitch: | 0.300" (7.62mm) |
| Header Orientation: | - |
| Plug Wire Entry: | - |
| Termination Style: | Screw |
| Mounting Type: | Free Hanging (In-Line) |
| Current - IEC: | - |
| Voltage - IEC: | - |
| Current - UL: | - |
| Voltage - UL: | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG: | 12-28 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm²: | 2.5mm² |
| Color: | Green |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 105°C |
| Contact Mating Finish: | - |
| Features: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 |
Current price of EDZ960/16 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TERM BLOCK HDR 4POS 90DEG 5.08MM
TERMINAL BLOCK, PLUGGABLE, 5.08
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM
XTAL OSC PROG XO LVDS 3.3V 25PPM
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 7.62MM
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 16TSSOP
CONN MOD JACK