TBR-06-250-02-GR-LF
DataSheet
TBR-06-250-02-GR-LF PDF
Type Description
Series:TBR-06-250
Positions Per Level:2
Pitch:0.250" (6.35mm)
Mating Orientation:Horizontal with Board
Current:20 A
Voltage:250 V
Wire Gauge:10-24 AWG
Mounting Type:Through Hole
Wire Termination:Screw
Features:Interlocking (Side)
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TERM BLOCK 6POS 45DEG 3.81MM PCB
TERM BLOCK 3POS 45DEG 5MM PCB
TERM BLK 3P SIDE ENT 5.08MM PCB