FFC3B11-40-T
Description
40W, 1.0MM FFC CONN, R/A,TOP CON
DataSheet
FFC3B11-40-T PDF
Connector/Contact Type:Contacts, Top
Number of Positions:40
Pitch:0.039" (1.00mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.098" (2.50mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN FFC BOTTOM 14POS 1.00MM R/A