FFC3B07-10-T
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
10W, 1.0MM FFC CONN, R/A,BOT CON
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
FFC3B07-10-T PDF
Type Description
Series:FFC3B07
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type:Contacts, Bottom
Number of Positions:10
Pitch:0.039" (1.00mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.098" (2.50mm)
Locking Feature:Slide Lock
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Thermoplastic
Actuator Material:Thermoplastic
Features:Solder Retention
Voltage Rating:50V
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:UL94 V-0
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0.3MM PITCH - 15 POS - VERTICAL