FFC2A32-10-T
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
10W, 0.5MM, FFC CON, VERT, H4.25
Catalog
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
DataSheet
FFC2A32-10-T PDF
Type Description
Series:FFC2A32
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Flat Flex Type:FFC, FPC
Mounting Type:Surface Mount
Connector/Contact Type:Contacts, Vertical - 1 Sided
Number of Positions:10
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.167" (4.25mm)
Locking Feature:Slide Lock
Cable End Type:Tapered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Tin
Housing Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features:Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating:30V
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C